Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

   
(+372)6613038
 
Vali Riik
Pealeht
Siseturism
Viisad
Galerii
Kontakt
 
 
Uued fotod
 
Veel fotod
aksa.ee  >>  EGIPTUS  >>  Info
 
Info

Geograafiline asend. Egiptus on kolme maailmajao - Aafrika, Aasia ja Euroopa looduslik ristumiskoht. Riigi põhjakallast uhub Vahemeri, idarannikut ääristab koos Punase merega Iisrael, lõunas piirneb Egiptus Sudaaniga, läänes Liibüaga. Niiluse jõest idapoole jääb Araabia kõrb, läände aga Liibüa kõrb, mis hõlmab kaks kolmandikku riigi territooriumist.
Pindala. 1 001 450 km².
Pealinn. Kairo (17 mln. Elanikku(
Rahvastik. Egiptuses elab 80,34 miljonit inimest (2007. a aprill). Koguni 90% rahvastikust elab Niiluse delta ja jõe oru ümber. Asustustihedus on siin 1900 inimest km² kohta. Kogu ülejäänud territoorium on aga kuiva kliima ja veenappuse tõttu peaaegu inimtühi.
Keel. Egiptuse riigikeel on araabia keel. Kõnekeel erineb siin märgatavalt klassikalisest araabia keelest. Rannikukuurortides kohtab sageli inglise, itaalia, prantsuse, saksa ja vene keele kõnelejaid.
Religioon. Riigi valdav usund on islam - ligikaudu 90% egiptlastest on moslemid. Ülejäänutest moodustavad enamiku kristlased.
Riigikord. 1971. a konstitutsiooni järgi on Egiptus vabariik. Riigipea on Egiptuses kuueks aastaks valitav president. Presidendi kandidatuuri seab üles Rahvakogu. Selle peab rahvas referendumiga kinnitama.President määrab ametisse ühe või mitu asepresidenti, peaministri, ministrite kabineti ja 26 kuberneri. Seadusandlik organ on Egiptuses ühekojaline parlament, mille moodustavad Rahvakogu ja Nõuandev Kogu. Rahvakogus on 454 liiget, kes valitakse viieks aastaks. Nõuandval Kogul on üksnes nõuandev funktsioon. Täidesaatev võim kuulub presidendile, asepresidentidele ning ministrite kabinetile, mille liikmed peavad olema vähemalt 35 aastat vanad. Egiptus jaguneb 26 kubernerkonnaks (muhafazat).

Kasulik info
Riiklikud tähtpäevad:
Islami traditsioonide kohaselt on puhkepäev reede. Reedel võivad väikesed poed olla pärastlõunal suletud.
1. jaanuar - uusaasta.
18. juuni - briti ülemvõimu alt vabanemise aastapäev
23. juuli - revolutsiooni päev
6. oktoober - rahvuspüha - viimsepäevakohtu sõja aastapäev
23. detsember - võidupäev
Ramadaan. Egiptuse kuurortides puhkavatele turistidele ramadaan harilikult ebamugavusi eriti ei valmista. Vaid kauplused, kohvikud, restoranid ja ööklubid võivad olla avatud pisut teistel aegadel Paljud ärid ja muuseumid töötavad lühema või muudetud graafikuga ning teenindus on tavapärasest aeglasem.Ramadaani ajal peavad turistid, kes pole harjunud päevase aja aeglase kulgemisega, olema eriti kannatlikud.

Telefon. Egiptuse kood on 20. Rahvusvaheline kood Egiptusest helistamiseks on 00. Eestisse helistamiseks tuleb valida järgmised numbrid: 00 + 372 + telefoninumber. Hotellides on harilikult faksiaparaadid, mida saavad kasutada (lisatasu eest) ka külastajad.

Raha. Egiptuses on käibel Egiptuse naelad (EGP). 1 EGP = 100 piastrit. Riigis on käibel 1-, 10-, 20-, 50- ja 100-naelalised ning 25- ja 50-piastrilised rahatähed ning 10- ja 25-piastrilised mündid. Egiptuses ringleb vähe peenraha, seetõttu on soovitatav seda alati kasvõi pisutki kaasas kanda. 1 USD = ca 5,46 EGP, 1 EUR = ca 8,66 EGP (2008. aasta aprilli seisuga). Rebenenud, kortsunud või määrdunud rahatähti ei ole soovitatav vastu võtta - hiljem on neid raske ümber vahetada. Enamikus Egiptuse restoranides ja kauplustes saab tasuda American Expressi, Visa ja MasterCardi krediitkaartidega, kuid suurlinnadest kaugemates regioonides ei ole krediitkaardid kuigi populaarsed ning nendega ei pruugi õnnestuda maksta. Valuutavahetuspunktide ja pankade tööaeg ei ole kindlaks määratud. Raha saab harilikult vahetada hotellide valuutavahetuspunktides, mis töötavad 10.00-11.00 kuni 13.00 ja 18.00-22.00.
Pangad
Pangad töötavad pühapäevast-neljapäevani kella 10-00-11.00 kuni 17.00.

Kauplused.
Kaupluste lahtiolekuaeg sõltub aastaajast - talvel on poed avatud 9.00-21.00, suvel 9.00-12.30 ning 16.00-20.00 ja kauemgi. Kuurortides on kauplused avatud hilisõhtuni. Ramadaani ajal (2008. aastal on see septembri algusest (umbes 1. septembrist) septembri lõpuni (umbes 30. septembrini) võib kaupluste, riigiasutuste ja avalike külastuskohtade tööaeg olla lühendatud.
Transport
Marsruuttaksod on odav transpordivahend. Need sõidavad väga sageli. Kuurortides on kindel sõiduhind - 2 EGP. Ühistranspordist soovitame kasutada taksot. Autojuhiga leppige hinna suhtes kokku enne taksosse istumist.
Arstiabi
Ootamatu haiguse või õnnetusjuhtumi korral pöörduge lähimasse arstiabipunkti või kutsuge hotelliadministraatori kaudu arst. Raviteenuste osutamise eest nõudke järgmisi dokumente: diagnoosiga arstitõend, arsti allkirja ja pitsatiga kinnitatud raviteenuste arved, ravimiretseptid ja väljastatud ravimi kviitungid. Haiglaravi, transpordi ja kiirabiteenuse eest saate vastavalt kindlustuspoliisil märgitud tingimustele kindlustusseltsilt hüvitist, kui pöördute õigeaegselt kindlustusseltsi esindaja poole (aadresse vt poliisilt), kes vastutab teie ravi ja ravihüvitiste eest. Lugege hoolikalt kogu poliisis esitatud informatsiooni.
Vaktsineerimine. Kohustuslikku vaktsineerimist reisijatele ei ole. Täiendava teabe Täiendava teabe saamiseks pöörduge oma perearsti või Lääne-Tallinna Keskhaigla Merimetsa nakkuskeskuse poole aadressil Paldiski mnt 62, Tallinn, telefon 6 598 594.
Toit
Parimate Lähis-Ida köögi traditsioonidega Egiptuse köök on väga mitmekesine. Egiptlaste traditsioonilised söögid on foul (aedubadest), humus (tibu), hamam mahshi (tuviroog), koshari (makaronide, riisi, mustade läätsede, praetud sibulate ja tomatipasta segu), tahina (seesamiseemnepüree sidrunimahla ja küüslauguga), babaganoush (praetud baklažaani püree seesamiseemnekastmega), kofta (lamba- või veiselihakotletid), kebab (lamba-, veise- või kanaliharoog). Väga populaarsed on kalatoidud ja mereannid. Magustoitudest on kuulsaimad baklava (pistaatsiate ja purustatud pähklitega kihiline küpsetis, mis on kastetud piima ja mee siirupisse), ommu ali (küpsetised riisist, rosinatest, kookospähklitest ja piimast), mahallabiyah (purustatud pähklitega ülepuistatud maisi ja riisiga piimakreem). Egiptuses juuakse palju värskelt pressitud puuviljamahla (mango, guajaavi, sidruni, apelsini, granaatõuna), karkadet (hibiskijook, teise nimetusega Sudaani roos, mida pakutakse nii jahutatult kui ka kuumalt nagu teed).
Jootraha
Jootraha (10-12%) arvestatakse hotelli ja restorani arve hulka. Reisijuhtidele ja giididele on kombeks jootraha jätta. Jootraha (1-4 EGP) makstakse ka kõige erinevamate ja ettearvamatute teenuste (vahel üksnes teenuse soovitamise) eest.
Pildistamine ja filmimine
Sildade, sadamate, lennujaamade ja sõjaliste objektide pildistamine ja filmimine on keelatud. Muuseumides ja hauakambrites tuleb pildistamise ja filmimise eest tihtipeale lisatasu (10-20 EGP) maksta. Inimeste pildistamiseks tasub neilt nõusolekut küsida. Enamik poseerib mõne piastri eest meeleldi.

Kasulik nõuanded turismiinfo
Egiptuse saatkond Helsingis
Itäinen puistotie 2 00140 Helsinki
Telefon: (+358 9) 477 74 70
Faks: (+358 9) 477 747 21
http://www.sis.gov.eg
Eesti Vabariigi Erimissioon Egiptuses
c/o Rootsi Suursaatkond Kairos
13 Mohamed Mazhar Street
Zamalek, Cairo
Egypt
Tel (20) 2 /2728 9216
Fax (20) 2 /2735 4357
E-mail: embassy.cairo@mfa.ee
http://www.kairo.vm.ee

Viisa
Egiptuse viisa vormistatakse Eesti kodanikele, punase või halli passiga reisijaile piiril- Egiptuse reisidel vormistatakse viisa vastavalt Sharm el Sheikh ja Hurgada lennujamades peale saabumist. Egiptuse viisa koos vormistamisega maksab täiskavanule ja oma passiga reisivale lapsele 300 kr. Viisa eest tuleb tasuda enne reisi. Reisi planeerimisel pöörake tähelepanu pere kõigi liikmete passide kehtivuse tähtajale. Egiptusesse sõiduks on vajalik, et pass oleks kehtiv ka veel 6 kuud peale reisi.
Piirangud sisseveetavale kaubale
Egiptusesse võib tuua kuni 200 sigaretti, 2 liitrit alkohoolseid jooke ja kingitusi, mille väärtus ei ületa 500 EGP. Videokaamera kaasavõtmisel võidakse nõuda selle registreerimist lennujaama tollis. Riigist lahkumisel kantakse sel juhul passi vastav märge.
Piirangud väljaveetavale kaubale
Vesipiibutubakat tohib reisija väljastpoolt Euroopa Liitu maksuvabalt tuua 250 grammi nagu muudki suitsetamistubakat. Tollieeskirjadega saab tutvuda siin.

Egiptuse kuurordid

 

HURGHADA
Rajatud küll juba 20. sajandi esimesel poolel, oli Hurghada veel hiljaaegu vaikne kalurikülake. Tänaseks on temast saanud üks populaarsemaid puhkuse- ning sukeldumiskeskusi Punase mere ääres.

Hurghadas on kaks keskust - vanem linnaosa El Dahar ja uus keskus Sakkala.
Restoranid asuvad põhiliselt peatänava ääres. Restorane on alates hotellirestoranidest kuni rahvusvaheliste kiirsöögikettideni, kus pakutakse nii egiptuse, itaalia kui hiina kööki.
Enamik kauplusi asub Sakkala peatänava ääres, loomulikult on Hurghadas ka souk ehk turg.
 
Sakkala keskuses ja Charm Life Paradise´i hotelli naabruses on ka tax-free pood, kus saab 24 tunni jooksul pärast maale saabumist osta importalkoholi ja sigarette.
Tänapäeval on Hurghadast kujunenud rahvusvaheline veespordikeskus. 20 km pikkune rannajoon, kristallselge vesi, puutumatud korallrahud ning hulgaliselt laevavrakke meelitavad siia sukeldujaid üle kogu maailma.
Hurghadas on võimalik külastada ka kohalikku muuseumi ja akvaariumi (Corniche´i tänaval, avatud 09.00-22.00), kus on täielik väljapanek kohalikust floorast ja faunast.
Linnast 5 km põhja poole asub Merebioloogia muuseum (avatud 08.00-20.00), kus on hea korallikollektsioon ning samuti akvaarium.
SHARM EL SHEIKH
Sharm El Sheikhi kuurort asub Siinai poolsaare lõunatipus. Sharm El Shekh erineb märgatavalt teistest Egiptuse kuurortidest. See oh üks mainekamaid ja kallimaid Punase mere kuurortlinn. 2- ja 3-tärniseid hotelle on siin vähe, 4- ja 5-tärniste hotellide valik on aga lai. 95%-l Sharm El Sheikhi hotellidest on korallidest ümbritsetud rand, korrallide pärast on rannal pontoonid ohutuks vetteminekuks.

Kuurort koosneb mitmest osast, populaarsemad neist on Naama Bay ja Vana Sharm. Õhtul tasub kindlasti minna Naama Bay turismikeskusse. Siin on palju restorane, beduiini kohvikud ja baare, samuti ka kauplusi ja suveniirilette.
Vana Sharm esindab rohkem kohallikku olmet. Siin on idamaiseid maiustusi ja vürtse müüvad poed, kohalikku toitu pakkuvad restoranid. Hinnad on Vanas armis tunduvalt madalamad kui Naama Bays.